آموزش معکوس

برای اولین بار در استان اصفهان دبیرستان ادبیات و علوم و معارف اسلامی امام محمد باقر(ع) برگزار می کند:

:mortarرورروش اموزش معکوس یکی از جدیدترین روشهای آموزشی در دنیا می باشد که این مجموعه افتخار دارد برخی از دروس رشته را برای یادگیری هرچه بهتر و پیشرفت دانش آموزان در مدرسه اجرا کند.

مزایا و معایب کلاس معکوس
1-در کلاس معکوس دانش آموزان کنترل بیشتری بر یادگیری دارند. آنها بحث‌های کلاسی را هدایت می‌کنند و از مربیان تقاضای شفاف‌سازی می کنند، بنابراین نیازها‌ی آموزشی آنها زمان کلاس را تعیین می‌کند.

2-هنگام انجام تجارب عملی و تمرین مهارت‌های جدید در کلاس، دانش‌آموزان می‌توانند استقلال بیشتری داشته باشند. می‌توانند مفاهیم جدید را به شیوه خاص خودشان، با سرعت خودشان، و در محیطی کنترل شده و حامی بررسی کنند.

3-مزیت دیگر این واقعیت است که معلمان مجبور نیستند کل کلاس خود را معکوس کنند تا از این سبک تعلیم سود ببرند. به جای آن می‌توانند آزمایشی یک واحد را معکوس کنند و ببینند چطور کار می‌کند تا با گرفتن نتایج خوب کار را ادامه دهند.


آموزش معکوس و نقش معلم و دانش آموزان در کلاس:

- آیا کار دانش آموزان در کلاس معکوس سخت‌تر خواهد شد؟
هر جلسه از کلاس معلم به آموزش مبحثی می‌پردازد که شاید بیشتر از 20 دقیقه زمان نیاز نداشته باشد. او برای یک بار و به صورت کامل، جامع، بدون ایجاد وقفه و با آمادگی کامل مبحث را توضیح می‌دهد و از آن فیلم می‌گیرد. سپس آن را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد. کمتر پیش می‌آید بحث یک جلسه کلاسی بیشتر از این زمان طول بکشد.

دانش آموزان هر روز با 3 الی 4 فیلم 20 دقیقه‌ای روبرو هستند که باید در خانه آن‌ها را تماشا کنند. روی هم رفته چیزی حدود یک ساعت و نیم. دیگر خبری از تکالیف نیست.
در اصل آن‌ها زمانی را که به انجام تکالیف مدرسه در خانه اختصاص می‌دادند به دیدن آموزش‌ها صرف
می‌کنند. نه بیشتر.

- آیا کار معلم در کلاس معکوس راحت‌تر است؟
برخی تصور می‌کنند که از معلم در کلاس معکوس راحت‌تر است. اصلاً این طور نیست. بگذارید نگاهی به وظایف معلم در این کلاس بیاندازیم.
معلم باید دروس را ضبط کند. یعنی یکبار درس را ارائه دهد و از آن فیلم بگیرد. سپس آن را با توجه به سن و شرایط دانش آموزان به بخش‌های مناسب تقسیم کند و میزان مناسبی از آن را قبل از هر جلسه در اختیار دانش آموزان قرار بدهد.
تا اینجا او کاری را انجام می‌دهد که قرار بود سر کلاس درس هم انجام بدهد. البته برخی از معلمین از تدریسی که سال گذشته ضبط کرده‌اند استفاده می‌کنند که در صورت عدم تغییر سرفصل‌های آموزشی اصلاً ایرادی ندارد.

سپس معلم در کلاس درس و در کنار دانش آموزان حاضر می‌شود. نوبت به بهبود یادگیری است. او باید سر کلاس، با استفاده از تمرین‌های گروهی، بازی‌های آموزشی و فعالیت‌های تجربی آنچه را که دانش آموزان قبلاً به‌واسطه فیلم با آن آشنا شده‌اند و فراگرفته‌اند در ذهن آن‌ها تثبیت کند. کاری که اکثر معلم‌ها در روش سنتی فرصت نمی‌کنند به آن بپردازند.

وظیفه معلم در روش یادگیری معکوس ممکن است کمتر باشد ولی بسیار پررنگ و مؤثر است. اگر معلم به خوبی نتواند زمینه یادگیری عمیق را در دانش آموزان فراهم کند اهداف این روش آموزشی محقق نمی‌شود. در نتیجه اجرای این روش باید توسط معلمی انجام شود که مهارت کافی را دارا است.

در یک کلام کار معلم در کلاس معکوس اصلاً راحت‌تر نیست و اگر مهارت کافی نداشته باشد نتیجه با مشکل و سختی روبرو خواهد شد و نتیجه مناسبی از کار دانش آموزان دریافت نمی‌کند.

 

 

معرفی و اهداف رشته علوم و معارف اسلامی 
 
این رشته یکی از چهار رشته نظری است و این دبیرستان در سال 1378 به همت بنیاد فرهنگی حضرت امام محمدباقر(ع) پایه گذاری شد و تاکنون چندین دوره فارغ التحصیل داشته با صددرصد قبولی کنکور که در دانشگاه های داخل و خارج مشغول ادامه تحصیل یا مشغول به کارند.
اهداف راه اندازی این رشته:
1- جذب و تربیت جوانان و نوجوانان علاقمند به مبانی تعلیم و تربیت اسلامی به عنوان نظریه پردازان علوم انسانی اسلامی.
2- آموزش توامان علم و دین.
3- تربیت مدیران کارآمد و متدین برای مسئولیت های اجرائی و قضائی  و سیاسی
4- ترویج روحیه دینی و معنوی در جامعه.
معرفی و مزایای رشته علوم و معارف اسلامی
**جایگاه شناخته شده و معتبر این رشته تحصیلی در میان مسئولین نظام
** محیط سالم و صمیمی،با نشاط و معنوی
** تدریس دروس تعالی بخش اعتقادی و اخلاقی  وفکری
**سرمایه گزاری در دروس کلیدی کنکور در این رشته(ادبیات عرب و زبان فارسی
** وجود بیست تست تخصصی ین رشته علاوه برکنکور علوم انسانی با ضریب فوق العاده بالا .
**رقبای کنکوری این رشته در مقایسه با دیگر رشته ها معمولا ضعیف تر و کامیابی داوطلبین این رشته در کنکور بسیار اطمینان بخش تر است.
** سهولت ورود در دانشگاهایی مانند امام صادق -ارشد پیوستهدانشگاه شهید مطهری- دانشگاه علوم قضایی- دانشگاه علوم رضوی و دانشگاه های بین المللی
** نیاز جامعه اسلامی به این رشته با توجه به گسترش مسائل شهری و مناسبات انسانی
 
معرفی و رشته های دانشگاهی که دانش آموزان  معارفی میتوانند  انتخاب کنند
 علوم قضایی - علوم سیاسی - زبان شناسی - امور بانکی - مترجمی - حقوق بشر
فلسفه و کلام-علوم مدیریتی - علوم و ارتباطات  - علوم اقتصادی - روان شناسی
 مشاوره - جامعه شناسی  - برنامه ریزی شهری - اقلیم شناسی - علوم دفاعی
 باستان شناسی- علوم تربیتی - علوم خدماتی - محقق و پژوهشگر و...
دغدغه دانش آموزان و اولیاء دانش آموزان معمولا دو مساله است: آینده  تحصیلی - آینده شغلی باتوجه به جایگاه این رشته و  براساس مزیای که گفته شد و هم چنین وضعیت دانش آموختگان این رشته و تجربه بدست آمده آینده شغلی دانش آموزان روشن و تضمین شده است.چرا که آینده شغلی این عزیزان مربوط میشود به عوامل ذیل:توانمند بودن و قابلیت آنها و ثانیا به نیاز جامعه و کمبودهایی که وجود دارد  و این نیاز افزون هم خواهد شد و ثالثا تجربه چندین ساله این مدارس و شاغل  شدن آنان و رابعا مقبولیت فارغ التحصیلان این رشته از سوی مسئولین اجرائی و قضائی و لازم به ذکر است که ادامه تحصیل چندنفر از دانش آموختگان در داننشگاهای معتبر جهانی در رشته های صلح جهانی و حقوق بشر و اثر گذاری خاص آنان در آن جوامع دیگری از توفیق این رشته است.